T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ramazan Ayı Sigarayı Bırakmak İçin Büyük Fırsat ​

Güncelleme Tarihi: 16/05/2019

Kayseri Sağlık Müdürlüğüne bağlı sigara bırakma poliklinikleri hız kesmeden Ramazan Ayında da hizmetlerine devam ediyor.

Sigarayı Bırakma Polikliniği hekimlerinden sorumlu Dr. Fatma Akpınar, bilinçsizce yapılan sigara bırakma denemelerinin olumsuz sonuçlar ortaya çıkardığını, ramazan ayında ise doğru yöntemlerle sigara bırakmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Dr. Akpınar; “ Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en büyük sağlık sorunu olduğu ilan edilen ‘dünyanın en hızlı yayılan ve en uzun süren salgını’ olarak tanımlanan sigara, dünyada yılda 7 milyon, günde 11 bin kişinin ölümüne sebep olmaktadır. Biz sağlık çalışanlarının en önemli görevlerinden birisi de sigarayla mücadele etmektir.

Bağımlı kişilere ramazan ayı sigara bırakmak için önemli bir motivasyon kaynağı olabilmektedir. Ramazan ayında manevi duyguların da verdiği güç ile kişiler gün boyu sigara içmedikleri için bunu devam ettirebilecekleri yönünde cesaret kazanmaktadırlar. Genellikle Ramazandan hemen önceki günlerde destek için gelenlerin sayısı artıyor ve bu süreci devam ettirmek istiyorlar. Bu nedenle ramazan ayı sigara bırakmak için bir fırsattır.

Gün boyu kanda nikotin seviyesinin düşmesi, bilinçaltında yasakların kalktığı mesajının verilmesi, içme isteğinin yükselmesi sebebi ile sigara kullanan vatandaşlarımız iftarda üst üste sigara içebilmektedir. Bu durum çarpıntı, tansiyon yükselmesi, bulantı, baş dönmesi, midede yanma ve asit artışı gibi şikâyetlerin yanı sıra kalp krizi ve beyin kanaması riskinde de ciddi artışa neden olmaktadır. Bu sebeple sigara içen vatandaşlarımızı iftarda art arda sigara içmemeleri konusunda uyarıyoruz. Sağlık Müdürlüğü olarak sağlıklı yaşam merkezlerimizdeki sigara bırakma polikliniklerimize başvuran vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğuna sigarayı bıraktırmanın gururunu yaşıyoruz.

 Ramazan ayı vesilesiyle sigarayı bırakmak isteyenleri polikliniklerimize bekliyoruz. Ayrıca Bakanlığımızın Alo 171 sigara bırakma destek hattını da arayarak sigara bırakma konusunda yardım alabileceklerini hatırlatıp, sigarasız sağlıklı bir hayat geçirmenizi diliyorum ” dedi.

Polikliniğe başvuran bir vatandaşımız da konuşmasında; “ciddi bir sigara tiryakisi olduğunu ve ramazan ayında sigarayı bırakmak için fırsat bilerek sağlıklı yaşam merkezine başvurduğunu, sunulan hizmetten çok memnun olduğunu" söyledi.

  • WhatsApp Image 2019-05-16 at 13.21.49.jpeg